|
Osztopán község címere álló, csücskös talpú pajzs, melynek vörös mezejében lebegtetett, zöld levelű és szárú kék szőlőfürt, melyet két, alul keresztbe tett szárú, arany búzakalász keretez, a szőlőfürt fölött lebegtetett, hegyével lefelé, élével balra fordított ezüst ekevas. A címerpajzsot oldalt egy-egy alul keresztbe tett szárú faág keretezi, jobb oldalról természetes barna színű makkokkal megrakott zöld tölgyfaág, balról vörös bogyóterméssel megrakott ezüst olajág.A címer a település 1908-as címeres pecsétje alapján készült, melyet az Országos Törzskönyvi Bizottság fogadott el. Az ekevas és a búzakalász a településre a múltja során jellemző mezőgazdasági termelést, mint a község lakóinak fő foglalkozási ágát, a szőlő pedig a szőlőtermelést és a borászatot jelenítik meg. A szőlőfürt már a XIX. század végén használt községi címerben is szerepelt.
Osztopán fekvése
Kaposvár és Fonyód között félúton, Somogy szívében fekszik Osztopán. A dimbes-dombos táj ölelésében meghúzódó 860 lelkes falu a kanyargós főutcájáról ismert. Szinte mindenki elhajtott már a község központjában magasodó katolikus templom mellett. A Kaposvárról vezető út egyenesen a műemlék épületnek visz, majd egy éles kanyarral irányt vált északra, a Balaton felé.
Persze más látnivaló is bőven akad a településen, hiszen a Tallián család majd százéves egykori kastélya és az épületet körülölelő park néhány pillanatra minden látogatót megállásra késztet. A falu környezetével gazdagon bánt a természet, a környéken lévő tölgyesekben és juharerdőkben apróvadak, kiváló minőségű szarvasok és vaddisznók tenyésznek. Nem véletlen, hogy a vadászok egyik kedvenc helye lett Somogyban. A rengeteg azonban a sétálni vágyó turistáknak is számtalan meglepetéssel szolgál. Illatos rétekkel, mezőkkel, ligetekkel és a bennük csörgedező tiszta vizű patakokkal. Osztopán határában három szőlőhegy is ontja ősszel a mézédes gyümölcsöt. A Cerina, a Sándorica és az Újhegy, kis dombok a település határában. A gazdák legfőképp a régi hazai fajtákat termelik a földjükön.
E természeti értékeket Osztopán rejtett kincseinek is nevezhetnénk, hisz az átutazónak mindössze annyi látszik, hogy a falun kívül az országút két oldalán hullámzó sárga-zöld színű szántóföldek váltják egymást az apró facsoportokkal. Mindez a falu mezőgazdasági jellegére utal. Ám nyár végén és ősszel a szalmabálák sokasága is impozáns tud lenni a csíkosra aratott tarlón. Osztopán autóbusszal és vonattal is könnyen megközelíthető. Mindkettő a Kaposvár-Fonyód közötti szakaszon érinti. Kerékpárral sincs messze egyik várostól sem. A megyeszékhelytől 20 kilométert, a tóparttól 30-at kell letekerni.
|
A település már a honfoglalás korában létezett.1957-ben Pusztai Rezső a téglagyár területén XI-XIII.századi sírokat tárt fel.Pusztai szerint ezekhez a különböző korú temetőkhöz tartozhattak a nagyjából a Vár, illetőleg a Váralja részen általa is megfigyelt telepnyomok. Ez pedig azt jelenti, hogy a honfoglalástól kezdve a késő középkorig bezárólag itt élhetett egy vezető réteg, a terület mindenkori tulajdonosa, illetőleg annak családja.
Nevét 1229-ben mint Oztupan említette először oklevél a székesfehérvári káptalan birtokaként.
1284-ben Erzsébet idősb királyné adományozza IV.(Kun) László király Theodóm nevű jegyzőjének és öccsének.Az oklevélben Ztupán néven említik.
1317-ben a Gutkeled nemzetségbeli Amadé fia, I. Miklós, a Felső-Lendvai család őse nyerte adományként Károly Róbert királytól.
1333 és 1334-ben a pápai tizedjegyzék szerint negyven-negyven kis denárt fizet pápai tized fejében.Papja Domokos.
1417-ben az Osztopáni Perneszy család szerzett egyes részeire új adományt Zsigmond királytól.
1439-ben Albert király nemesi címert adományoz az Osztopáni Perneszy családnak.
1478-ban osztopáni Perneszy Pál fiai, Zsigmond és Imre, 1512-ben Perneszy Imre fiai: Miklós, Pál és István volt Osztopán birtokosai.
1536-os adólajstrom szerint Zewld (Zőld) Péter, Perneszy Imre, Perneszy István özvegye, Egyed és a Zalay család volt a földesura.
1540-es években a Perneszy család Dél-Somogyi birtokaira menekül a török elől.Ekkor Magyar Bálint hódoltatta a Perneszy család birtokait is. Különösen azokat, amelyek Fonyód vonzáskörzetében, így Osztopán és környékén, valamint Északkelet-Somogyban helyezkedtek el. Éppen ezért a család nevét adó Perneszre éppen úgy rátette a kezét, mint az előnevet adó Osztopánra.
Perneszyek és Lengyel Gáspár fiai viszont úgy érezték, hogy Magyar Bálint őket minden vagyonukból kiforgatta. A két család ezért elhatározta, hogy Magyart a vármegye ítélőszéke elé állítják, ami meg is történt.Végül Somogy vármegye és a tóti Lengyel Gáspár fiainak panasza az országgyűlésig jutott el, ahol törvénycikkelyt hoztak Magyar Bálint ellen.
De somogyi birtokaikba csak a török kiűzése után kerültek vissza. Osztopánban a 17. század végétől, fele-fele részben a Tóti Lengyel családdal lettek újra birtokosok.A Tóti Lengyelek az Osztopáni Zöld családdal voltak rokonságban. Utóbbi család kihalása után a Lengyelek szerezték meg az osztopáni birtokaikat.
Perneszy család birtokai a 17. században már nem gyarapodtak tovább, hanem az 1665-1678-as évek közötti birtokeladások révén gyors fogyásnak indultak.Zsigmond némi pénzért lemondott az atyja által eladott birtokrészek visszavásárlási jogáról és ezzel részéről nem birtokgyarapítás, hanem a birtokrészeinek lassú elkótyavetyélésére került sor.
A Tallián család Tallián Gergely(második felesége, osztopáni Perneszy Anna Julianna), majd fia Tallián Ádám révén tudatos birtokszerzési politikát folytatott.
1726-ban és 1733-ban a Lengyel és a Perneszy családok birtoka. 1757-ben felerészben a Perneszy családé,felerészben Gaál Gáboré.
A XIX. század első felében a Tallián, Siklósy, a gróf Forgách, az Illés, a Jeszenszky és a Bottka családok voltak a földesurai.
1900-as évek elejénTallián Andornak és Siklósy Gyulának van itt nagyobb birtoka.
1932-ben 3799 katasztrális holdnyi határából 1100 hold a Tallián család birtokában volt. Az összterületnek 2886 holdján szántóföld terült el; 180 hold rét, 303 hold legelő, 111 hold erdő és 80 hold szőlő volt. Egy asztalos, egy ács, két bognár, egy borbély, egy cement- és mészkereskedő, három cipész, egy géplakatos, két hentes és mészáros, egy kádár, két kovács, két szabó látta el az ipari szolgáltatásokat. Itt három kocsma és három fűszer- és vegyeskereskedés is működött. Elemi iskolája és óvodája szintén volt.
Az 1940-es években közigazgatási besorolása szerint kisközségnek számított, de vasútállomással,
autóbuszmegállóval, posta-, távbeszélő- és távírdahivatallal rendelkezett. Ekkor még a lengyeltóti járáshoz tartozott. 1944. december 3-án szabadult fel.
A település 1977-ben veszítette el korábbi közigazgatási önállóságát, amikor Somogyjádhoz központosították. Érthető, ha a rendszerváltás idején legfontosabb törekvése épp ennek az önállóságnak a visszaszerzése volt.
Ezután az 1990-es években már látható fejlődést tudhattak maguknak: szinte a teljes infrastruktúra kiépült a faluban.
|
|